| Rahmenhöhe | S/M/L/XL |
| Rahmen | Carbon UD |
| Gänge | 30 |
| Gabel | Rock Shox Reba RL 29 Tapered, Maxle 15mm + PushLoc |
| (Feder/Dämpfungssystem) | Solo Air/Motion Control |
| (Federweg) | 100mm |
| Steuersatz | FSA Orbit 1.5 ZS |
| Tretlager | PF BB30 Adapter |
| Vorbau | ONE Pro 31.8mm, 15.5",17.5",19"/90mm, ,21.0"/110mm |
| Lenker | ONE Race 31.8mm low rised 660mm; back swept 10° |
| Sattelstütze | ONE Pro 31.6mm/350mm |
| Griffe | ONE MTB Silicon Ultralight |
| Sattel | Fi'zi:k Ardea MG |
| Bremshebel | Magura MT4 |
| Bremse | Magura MT4 hydraulic disc brake, rotor 180/160mm |
| Schalthebel | Shimano Deore |
| Umwerfer | Shimano Deore 34.9mm |
| Schaltwerk | Shimano XTR Shadow GS |
| Kettenrad | Shimano M552 42/32/24T 15.5"/170mm 17.5",19.0",21.5"/175mm |
| Kassette | Shimano HG62 11-36 |
| Kette | Shimano HG54 |
| Nabe vo. | DT Swiss 370s Splline |
| Nabe hi. | DT Swiss 370s Splline |
| Felgen | DT Swiss X485 D |
| Speichen | Sapim Race stainless |
| Reifen | Schwalbe Rocket Ron Evolution 29x2.1" |