| Rahmenhöhe | 27.5": 15.5" (S); 17.5" (M); 19" (L) / 29": 17,5" (M); 19" (L); 21" (XL) |
|---|---|
| Rahmen | Carbon MTB Race CRB |
| Gänge | 11 |
| Gabel | Rock Shox Reba RL Fast Black Tapered, 15mm + PushLoc remote LO |
| (Feder/Dämpfungssystem) | Solo Air/Motion Control DNA |
| (Federweg) | 100mm |
| Steuersatz | FSA No.42/48 ACB |
| Tretlager | SRAM PF30 |
| Vorbau | ONE Race 31.8mm |
| Lenker | ONE Race 31.8mm flat; back swept 10° |
| Sattelstütze | ONE Race |
| Griffe | ONE MTB Lock-On Ultralight Foamgrip |
| Sattel | Fi'zi:k Tundra 2 MG |
| Bremshebel | Shimano BR-M615 |
| Bremse | Shimano BR-M615 hydraulic disc brake 180/160mm |
| Schalthebel | SRAM X1 Trigger 1x11 |
| Schaltwerk | SRAM X01 |
| Kettenrad | SRAM X1 1400 X-Sync 32T |
| Kassette | SRAM XG-1180 10-42T |
| Kette | SRAM PC-X1 |
| Nabe vo. | ONE Race Ultralight 15mm |
| Nabe hi. | ONE Race Ultralight, 6 Pawl XD DriverBody 12x142mm |
| Felgen | ZTR Rapid 28H |
| Speichen | Sapim Race/Sprint |
| Reifen | Schwalbe Thunder Burt Performance 2.1" |